Składki na ubezpieczenie społeczne

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE
 

 

 

1. Wymagane dokumenty

- dowód osobisty

- wniosek o udzielenie pomocy społecznej z kompletem dokumentów

- dokumenty potwierdzające wysokość dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku wszystkich pracujących członków wspólnego gospodarstwa domowego - dokumenty potwierdzające wysokość opłat z tytułu użytkowania mieszkania (czynsz, energia elektryczna, zimna woda art.)

- w przypadku osób bezrobotnych, zaświadczenie z Urzędu Pracy

- dokumenty potwierdzające niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym bądź znacznym

- w przypadku pobierania renty/emerytury aktualna decyzja przyznająca świadczenie oraz odcinek renty/emerytury z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku

- w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z UG w Dygowie o wielkości gospodarstwa

- zaświadczenie o wysokości pobieranych świadczeń (świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenia pielęgnacyjne, wysokość dodatku mieszkaniowego art.)

2. Miejsce złożenia dokumentów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dygowie, ul. Kolejowa 1, 78-113 Dygowo, w godzinach pracy ośrodka pokój nr 2.

3. Osoba do kontaktu

Rejon C – Agata Drab – specjalista pracy socjalnej – pok.1

telefon 94 35 84 558

Rejon B – Milena Szpak– pracownik socjalny – pok. 1

telefon 94 35 84 558

Rejon A - Sylwia Kręglewska - pracownik socjalny - pok. 1

telefon 94 35 84 558

4. Termin i sposób załatwienia sprawy

Do 30 dni, w formie decyzji administracyjnej.

5. Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dygowie – w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

6. Podstawa prawna - ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.).

7. Dodatkowe informacje

 

Art. 42. ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

  • Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, Ośrodek Pomocy Społecznej opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby opiekującej się nie przekracza 150 % kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i osoba opiekująca się nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów lub nie otrzymuje emerytury albo renty lub, które w związku z koniecznością sprawowania opieki pozostają na bezpłatnym urlopie.

ust. 2

  • Przez ojca i matkę rozumie się również ojca i matkę współmałżonka.

ust. 3

  • Konieczność sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad osobami, o którym mowa wyżej stwierdza lekarz ubezpieczenia zdrowotnego w zaświadczeniu wydanym nie wcześniej, niż na 14 dni przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.

ust. 4

  • Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości określonej przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych jest opłacana przez okres sprawowania opieki.

ust. 5

  • Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przysługuje osobie, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia:

pkt. 1) ukończyła 50 lat i nie posiada okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego co najmniej 10 lat;

pkt. 2) posiada okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 25 lat, z zastrzeżeniem art.87 ust.1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.