Programu „Opieka Wytchnieniowa" – edycja 2025

      

 

Gmina Dygowo ogłasza nabór uczestników do Programu „Opieka Wytchnieniowa" – edycja 2025

                 finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.

Sprawujesz bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, potrzebujesz odciążenia w codziennych trudach sprawowania opieki. Zgłoś się do Nas! 

“Opieka wytchnieniowa” to program, który ma na celu wsparcie członków rodzin bądź osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad: 1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub 2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością i pozostaje z opiekunem we wspólnym gospodarstwie domowym w zakresie adekwatnym do jej indywidualnych potrzeb, która stale przebywa w domu i  nie korzysta np.: z ośrodka wsparcia, placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.  

 

Osoby chętne do skorzystania z Programu, prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dygowie, ul. Kolejowa 1 od pon. -pt. w godz. 7.00 – 15.00 osobiście                                                              lub  pod nr tel. 94 35 84 558.                            

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 18.11.2024r do godziny 15:00.

Zgłoszenie nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem się do udziału w Programie!

Program jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Udział w Programie jest całkowicie nieodpłatny. Limit godzin usług opieki wytchnieniowej określa Program.

 


 

 

 

 

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW – edycja 2025!

 

ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

 

Gmina Dygowo w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością„ dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -  edycja 2025 ogłasza nabór uczestników Programu. 

 

Głównym celem Programu jest rozpowszechnianie usług asystencji osobistej oraz zwiększanie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Natomiast nadrzędnym celem usług asystencji osobistej jest dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne. 

 

Program zapewni wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu codziennym:  

*  dzieciom od ukończenia 2 roku życia do 16  roku życia posiadającym  z orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji ;

* osobom z  niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie :

1) o znacznym stopniu niepełnosprawności;

2) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

3)  traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w pkt 1,2 zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 poz.44 i 858).

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby: niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnościami, niebędące jej opiekunami prawnymi, a także osoby niezamieszkujące razem  z osobą z niepełnosprawnością i spełniające niezbędne kwalifikacje i wymagania zawarte                  w Programie. 

 

Program jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Udział w Programie jest całkowicie nieodpłatny. Limit godzin usług asystencji osobistej określa Program.

Osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia będą stanowiły minimum 50% uczestników programu!!!

 

Osoby chętne do skorzystania z Programu, prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej                     w Dygowie, ul. Kolejowa 1 od pon. -pt. w godz. 7.00 – 15.00 osobiście lub pod numerem telefonu 943584558. Zgłoszenia przyjmowane są do 12.08.2024r. do godz. 15.00. 

Aktualności

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dygowie informuje o możliwości skorzystania z pomocy specjalistów w Punkcie Pomocy Rodzinie przy ul. Kołobrzeskiej 28, dyżury pełnią:

- Psycholog Agnieszka Janek- w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr telefonu: 790-888-167, bądź po umówieniu terminu osobiście w siedzibie GOPS lub pod nr telefonu 94 35 84 558

- Psycholog Joanna Dobrowolska - w piątki od godz.15:00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr telefonu: 512-268-610, bądź po umówieniu terminu osobiście w siedzibie GOPS lub pod nr telefonu 94 35 84 558

- Terapeuta uzależnień Jolanta Marszał- w każdy drugi i czwarty wtorek w godzinach od 08:00 do 11:00, telefon do kontaktu: 503-003-431 (w dniach przyjmowania terapeuty),  jednocześnie informujemy, iż wyjątkowo w miesiącu wrześniu 2024r. terapeuta uzależnienie przyjmować będzie w dniach 03.09.2024 i 24.09.2024r. w pozostałych miesiącach bez zmian. 

- Terapeuta rodzinny Justyna Falko- po wcześniejszym umówieniu terminu osobiście w siedzibie GOPS lub pod nr telefonu 94 35 84 558


Na terenie gminy Dygowo został powołany Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy. Do zespołu można zgłaszać wszelkie sprawy związane z przemocą w rodzinie, w tym celu należy złożyć wniosek o zwołanie posiedzenia zespołu.
Druki wniosków dostępne są w zakładce Dokumenty do pobrania - Zespół Interdyscyplinarny, w siedzibie GOPS w Dygowie, u terapeuty i prawnika w Punkcie konsultacyjnym dla Osób uzależnionych i współuzależnionych oraz dla ofiar przemocy.


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dygowie informuje, że osoby mające problem alkoholowy oraz rodziny w których występuje ten problem mogą skorzystać z nieodpłatnych porad terapeuty uzależnień, który przyjmuje w budynku byłego Ośrodka Zdrowia w Dygowie ul. Kołobrzeska 28 - I PIĘTRO w każdy drugi wtorek i czwartek w godzinach od 08:00 do 11:00.
 



OGŁOSZENIE 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych 
w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2009–2017 r. Jednym z warunków do spełnienia jest obligatoryjne ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców (opiekuna prawnego) w KRUS, a także na rehabilitację może zostać skierowane dziecko, o którym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy 
z dnia 20 grudnia 1990 r o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 poz. 208 i 337). Podstawą skierowania dziecka jest wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny  stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie warunków rehabilitacji leczniczej i turnusów regeneracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Do wniosku obligatoryjnie powinien zostać dołączony:

  • formularz z dodatkową informacją o stanie zdrowia dziecka 
  • formularz dotyczący informacji podawanych w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której danej dotyczą 
  • oświadczenia rodzica/opiekuna dotyczącego zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz w drodze powrotnej.

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Druki dostępne są w Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych KRUS. Wypełniony wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny wraz 
z formularzami należy złożyć w placówce KRUS właściwej ze względu ma miejsce zamieszkania rolnika w terminie określonym przez jednostkę. 

WIĘCEJ INFORMACJI WRAZ Z WYMAGANĄ DOKUMENTACJĄ ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE „Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2024 roku - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Portal Gov.pl (www.gov.pl)”.