-
Koordynator do spraw dostępności w GOPS80 KB
Struktura bieżącej kategorii
- Zespół Interdyscyplinarny
Zespół Interdyscyplinarny
Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie Gminy Dygowo na lata 2018-2022 został Uchwalony przez Radę Gminy Dygowo uchwałą nr XXXIII/274/18 z dnia 06 marca 2018 roku.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą:
- Agata Drab - przewodnicząca - przedstawiciel GOPS
- Arkadiusz Kowalski - zastępca przewodniczącego - przedstawiciel Policji
- Anna Kazimierczak-Zielińska - przedstawiciel oświaty
- Edyta Bernatowicz - przedstawiciel służby zdrowia
- Krzysztof Jaruzel - przedstawicie GKRPA
- Małgorzata Borowska - przedstawiciel organizacji samorządowych
- Helena Biełooka - przedstawiciel Sądu
- Anna Kisiel - obsługa administracyjna ZI
Siedziba Zespołu mieści się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dygowie. Wszystkie sprawy związane z problemem przemocy w rodzinie można zgłaszać do przewodniczącej ZI osobiście, pokój nr 1, lub pod nr telefonu 94 35 84 558, e-mail a.drab@dygowo.pl lub kontaktując się z pracownikiem socjalnym.
- Terminy wypłaty świadczeń
- Rejonizacja
- Pomoc społeczna
- Zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego
- Świadczenia opiekuńcze
- Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
- Fundusz alimentacyjny
- Dodatek mieszkaniowy
- Dodatek energetyczny
DODATEK ENERGETYCZNY
KOMU PRZYSŁUGUJE ZRYCZAŁTOWANY DODATEK ENERGETYCZNY?
Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej.
Według Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
JAKA JEST WYSOKOŚĆ DODATKU ENERGETYCZNEGO?
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Gospodarki opublikowanym 28 kwietnia 2015r., wysokość dodatku energetycznego od dnia 1 maja 2015r. do dnia 30 kwietnia 2016r. wynosi:
* dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną - 11,09zł/miesiąc;
* dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób - 15,40zł/miesiąc;
* dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób - 18,48zł/miesiąc.
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:Wnioski o przyznanie dodatku energetycznego można pobrać i złożyć w siedzibie GOPS w Dygowie, pok. 5 , w godz. od 7:00 do 15:00.
Dodatek energetyczny przyznaje wójt gminy w drodze decyzji administracyjnej w terminie 30 dni od daty złożenia stosownego wniosku.
Od decyzji strona ma prawo wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dygowie.
Dodatek energetyczny wypłaca się odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej do dnia 10 każdego miesiąca z góry.
JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ, ABY OTRZYMAĆ ZRYCZAŁTOWANY DODATEK ENERGETYCZNY?Aby otrzymać zryczałtowany dodatek energetyczny należy:
* złożyć stosowny wniosek,
* mieć ustalone prawo do dodatku mieszkaniowego,
* być stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej i przedłożyć do wglądu oryginał wskazanej umowy,
* zamieszkiwać w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
PODSTAWA PRAWNA:Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.).
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Karta Dużej Rodziny
KARTA DUŻEJ RODZINY
Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny”.
Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.Karta Dużej Rodziny: pytania i odpowiedzi
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.
Na jak długo przyznawana jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.
Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny posiada jeden, ogólnopolski wzór. Ma wymiary 54x85,6 mm (takie, jak np. karta płatnicza lub kredytowa). Karta jest spersonalizowana. Oznacza to, ze znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty, jej numer, skrót „KDR” pisany alfabetem Braille’a oraz elementy zabezpieczające przez jej podrobieniem.
Jak i gdzie należy się zgłosić po kartę?
Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. W urzędzie gminy będzie podana informacja o instytucjach, które zajmują się wydawaniem karty – tam należy złożyć wniosek. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. W Gminie Dygowo wnioski składać należy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dygowie ul. Kolejowa 1, pok. Nr 5 w Urzędzie Gminy.
Kiedy mogę złożyć wniosek o wydanie karty?
Od 16 czerwca 2014 r. rodziny mogą składać wnioski.
Czy Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie?
Tak, Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku.
Jakie zniżki przysługują posiadaczom karty?
Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna jest tutaj: rodzina.gov.pl. Lista jest aktualizowana na bieżąco.
Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?
Ogólnopolska Karty Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy.
Czy zniżki z tytułu posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny anulują zniżki, które przysługują z tytułu posiadania lokalnej Karty Dużej Rodziny?
Nie. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia lokalna Karta Dużej Rodziny. Karta jest również uzupełnieniem zniżek, które do tej pory przysługują rodzinom, np. w komunikacji krajowej, czy instytucjach kultury.
Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki?
Zniżki, do których uprawnia Karta Dużej Rodziny, przysługują każdemu członkowi rodziny, w jednakowym wymiarze. Może się jednak zdarzyć, że instytucja lub firma, która oferuje zniżki, będzie chciała przyznać dodatkową ulgę osobom niepełnosprawnym.
Czy rodzicom, którzy nie są w związku małżeńskim lub są po rozwodzie przysługują takie same prawa korzystania z karty?
Rodzice mogą korzystać z przywilejów, jakie daje Karta Dużej Rodziny bez względu na to, czy są małżeństwem. Z karty korzystać mogą także małżonkowie rodziców.
Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?
Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.
Co zrobić w przypadku zgubienia karty?
Aby otrzymać duplikat karty należy się zgłosić do urzędu gminy. Duplikat karty wydawany jest za opłatą 9,21 zł./od dnia 01.01.2015 r./.
Więcej informacji na stronie www.rodzina.gov.pl
Podstawa prawna:
* Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny (tekst jednolity Dz. U. z 2014r., poz. 1863 z późn. zm.);
* Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz wzoru wniosku w sprawie przyznania Karty Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014r., poz. 1954);
- Zachodniopomorska Karta Rodziny
KOMU PRZYSŁUGUJE ZACHODNIOPOMORSKA KARTA RODZINY?
Zachodniopomorska Karta Rodziny przysługuje:
a) rodzicom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe z minimum dwojgiem dzieci,
b) dzieciom w wieku do 18 roku życia lub 26 roku życia w przypadku kontynuowania nauki,
c) dzieciom bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
d) rodzinom zastępczym, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2001r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015r. poz. 332 z późn. zm.).
JAKIE NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ DOKUMENTY?
a) wniosek o wydanie Zachodniopomorskiej Karty Rodziny,
b) w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia wymagane jest zaświadczenie ze szkoły bądź uczelni o kontynuowaniu nauki i planowanym terminie jej ukończenia,
c) dowód osobisty
GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Mieszkańcy gminy Dygowo wnioski składają w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dygowie, przy ul. Kolejowej 1, pok. 05 w Urzędzie Gminy, w godz. pracy Ośrodka od 07:00 do 15:00.
Osoba do kontaktu w sprawie wniosków – Elżbieta Paszko (tel. 094 35 48 635).
JAKI JEST TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY I WYDANIA KARTY?
Wniosek o wydanie Karty rozpatrywany będzie w terminie do 30 dni. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku o wydanie Karty, osoba składająca wniosek o jej wydanie zostanie wezwana pisemnie do jego uzupełnienia w terminie 14 dni. Nieuzupełnienie wniosku w terminie skutkować będzie jego pozostawieniem bez rozpatrzenia.
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O KARCIE?
* Karta wydawana jest bezpłatnie;
* Karta dla osoby pełnoletniej jest ważna z dowodem osobistym. W przypadku dzieci uczących się, Karta jest ważna z legitymacją szkolną, bądź studencką;
* Posiadacze Kart nie mogą ich użyczać osobom trzecim pod rygorem unieważnienia Karty;
* Posiadacz Karty zobowiązany jest do ochrony Karty przed utratą lub zniszczeniem;
* Okres ważności Karty określony jest na Karcie. Upływ okresu ważności Karty skutkuje dla jej posiadacza utratą przywilejów wynikających z posiadanej Karty;
* Zmiana danych osobowych posiadacza Karty wymaga wydania duplikatu Karty;
* Karta uprawnia jej posiadacza do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez podmioty biorące udział w realizacji zadania pn. Zachodniopomorska Karta Rodziny.
Wejdź na stronę www.rodzina.wzp.pl/wykaz-ulg/SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY?
Wydanie Karty. W przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku o wydanie Karty nie przysługuje żaden tryb odwoławczy.
JAK UZYSKAĆ WNIOSEK?
Wniosek o wydanie Zachodniopomorskiej Karty Seniora można pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dygowie, pok. 5 przy Urzędzie Gminy lub znajdziesz go tutaj: www.rodzina.wzp.pl/zkr/ w zakładce "wniosek".
JAKA JEST PODSTAWA PRAWNA?
* Uchwała Nr XXXVIII/517/14 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 30 września 2014r.w sprawie realizacji przez Województwo Zachodniopomorskie Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2014 – 2020 pn. Region dla Rodziny;
INFORMACJE DODATKOWE:
Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.rops.wzp.pl/region-dla-rodziny - Zachodniopomorska Karta Seniora
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ZACHODNIOPOMORSKIEJ KARTY SENIORA?
Do skorzystania z niniejszej Karty są uprawnieni seniorzy zamieszkujący na terenie gminy Dygowo, którzy ukończyli 60 rok życia.
JAKIE NALEŻY PRZEDŁOŻYĆ DOKUMENTY?
a) wniosek o wydanie Zachodniopomorskiej Karty Seniora;
b) dowód osobisty;
GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dygowie, przy ul. Kolejowej 1, pok. 2, w godz. pracy Ośrodka od 07:00 do 15:00.
Osoba do kontaktu w sprawie wniosków – Agata Drab (tel. 094 35 84 558).
JAKI JEST TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY I WYDANIA KARTY?
Wniosek o wydanie Karty rozpatrywany będzie w terminie do 30 dni. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku o wydanie Karty, osoba składająca wniosek o jej wydanie zostanie wezwana pisemnie do jego uzupełnienia w terminie 14 dni. Nieuzupełnienie wniosku w terminie skutkować będzie jego pozostawieniem bez rozpatrzenia.
CO NALEŻY WIEDZIEĆ O KARCIE?
* Karta wydawana jest bezpłatnie, na czas nieokreślony;
* Karta jest ważna z dowodem osobistym;
* Posiadacze Kart nie mogą ich użyczać osobom trzecim pod rygorem unieważnienia Karty;
* Posiadacz Karty zobowiązany jest do ochrony Karty przed utratą lub zniszczeniem;
* Zmiana danych osobowych posiadacza Karty wymaga wydania duplikatu Karty;
* Karta uprawnia jej posiadacza do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez podmioty biorące udział w realizacji zadania pn. Zachodniopomorska Karta Seniora
Wejdź na stronę www.rodzina.wzp.pl/wykaz-ulg/
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY?
Wydanie Karty. W przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku o wydanie Karty nie przysługuje żaden tryb odwoławczy.
JAK UZYSKAĆ WNIOSEK?
Wniosek o wydanie Zachodniopomorskiej Karty Seniora można pobrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dygowie, pok. 2 lub znajdziesz go tutaj: www.rodzina.wzp.pl/zks/ w zakładce "wniosek".
JAKA JEST PODSTAWA PRAWNA?
* Uchwała Nr XXXVIII/517/14 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 30 września 2014r.w sprawie realizacji przez Województwo Zachodniopomorskie Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej na lata 2014 – 2020 pn. Region dla Rodziny;
INFORMACJE DODATKOWE:
Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.rops.wzp.pl/region-dla-rodziny
Liczba wyświetleń: 173
2024-02-22 16:27 Migracja strony