Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Zakres działania Ośrodka

Zamówienia publiczne, przetargi 2011

NABÓR

Dokumenty do pobrania

Sprawozdania Finansowe

Biuletyn Informacji Publicznej

Składki na ubezpieczenie społeczne

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

1. Wymagane dokumenty

- dowód osobisty

- wniosek o udzielenie pomocy społecznej z kompletem dokumentów

- dokumenty potwierdzające wysokość dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku wszystkich pracujących członków wspólnego gospodarstwa domowego - dokumenty potwierdzające wysokość opłat z tytułu użytkowania mieszkania (czynsz, energia elektryczna, zimna woda art.)

- w przypadku osób bezrobotnych, zaświadczenie z Urzędu Pracy

- dokumenty potwierdzające niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym bądź znacznym

- w przypadku pobierania renty/emerytury aktualna decyzja przyznająca świadczenie oraz odcinek renty/emerytury z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku

- w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, zaświadczenie z UG w Dygowie o wielkości gospodarstwa

- zaświadczenie o wysokości pobieranych świadczeń (świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenia pielęgnacyjne, wysokość dodatku mieszkaniowego art.)

2. Miejsce złożenia dokumentów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dygowie, ul. Kolejowa 1, 78-113 Dygowo, w godzinach pracy ośrodka pokój nr 2.

3. Osoba do kontaktu

Rejon C – Agata Drab – specjalista pracy socjalnej – pok.2

telefon 94 35 84 558

Rejon B – Marzena Skuza – pracownik socjalny – pok. 2

telefon 94 35 84 558

Rejon A - Edyta Cholka - pracownik socjalny - pok.2

telefon 94 35 84 558

4. Termin i sposób załatwienia sprawy

Do 30 dni, w formie decyzji administracyjnej.

5. Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dygowie – w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

6. Podstawa prawna - ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.).

7. Dodatkowe informacje


Art. 42. ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

  • Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, Ośrodek Pomocy Społecznej opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby opiekującej się nie przekracza 150 % kwoty kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i osoba opiekująca się nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów lub nie otrzymuje emerytury albo renty lub, które w związku z koniecznością sprawowania opieki pozostają na bezpłatnym urlopie.

ust. 2

  • Przez ojca i matkę rozumie się również ojca i matkę współmałżonka.

ust. 3

  • Konieczność sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad osobami, o którym mowa wyżej stwierdza lekarz ubezpieczenia zdrowotnego w zaświadczeniu wydanym nie wcześniej, niż na 14 dni przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.

ust. 4

  • Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości określonej przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych jest opłacana przez okres sprawowania opieki.

ust. 5

  • Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie przysługuje osobie, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia:

pkt. 1) ukończyła 50 lat i nie posiada okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego) wynoszącego co najmniej 10 lat;

pkt. 2) posiada okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący 25 lat, z zastrzeżeniem art.87 ust.1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.