Interwencja kryzysowa

INTERWENCJA KRYZYSOWA

Art. 47. ust. 1 ustawy o pomocy społecznej

Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.

ust. 2

  • Interwencją kryzysową obejmuje się osoby i rodziny bez względu na posiadany dochód.

ust. 3

  • W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb - poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych - schronienia do 3 miesięcy.

ust. 3a

  • Cudzoziemcom, o których mowa w art. 5a, można udzielić schronienia na okres zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, o którym mowa w art. 53 i 53a ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach.

ust. 4

  • Matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej mogą w ramach interwencji kryzysowej znaleźć schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Do tych domów mogą być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi.

Osoba do kontaktu

Rejon C – Agata Drab – specjalista pracy socjalnej – pok.2

telefon 94 35 84 558

Rejon B – Marzena Skuza – pracownik socjalny – pok. 2

telefon 94 35 84 558

Rejon A - Edyta Cholka - pracownik socjalny - pok. 2

telefon 94 35 84 558

Podstawa prawna - ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

(tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.).